Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie

Dziś jest czwartek, 21 marca 2019 roku Imieniny Benedykta i Lubomira
 • -
 • A
 • +
 • ----------------

Aktualności

Parafialna Pielgrzymka do Rumunii

Przedstawiamy program przyszłorocznej parafialnej pielgrzymki do Rumunii.

PIELGRZYMKA DO RUMUNII

rumunia

SAPANTA · BARSANA · PRZEŁĘCZ PRISLOP · MOLDOVITA · SUCEVITA · VORONET · KACZYCA · GURA HUMORULUI · NEAMT · AGAPIA · PIATRA NEAMȚ · PRZEŁĘCZ BICAZ · JEZIORO CZERWONE · TARGU MURES · SIGHISOARA · PREJMER · BRAȘOV · SINAIA · BRAN · RASNOV · CURTEA DE ARGES · ZAMEK POENARI · TAMA VIDRARU · HOREZ · MONASTYR COZIA · SIBIU · ALBA IULIA · TURDA · ORADEA · HAJDUSZOBOSZLO · EGER

PROGRAM RAMOWY 10 DNI – sierpień/wrzesień 2019  cena: ok. 2300 zł

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników i wyjazd z Częstochowy we wczesnych godzinach rannych.  Przejazd do Tokaju – stolicy tokajskiego regionu winiarskiego, wpisanego w 2002 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.  Spacer po urokliwym miasteczku - Śródmieście Tokaju stanowi niewielki plac Kossutha wraz z fontanną. Tuż przy rynku znajduje się kościół katolicki pw. Serca Pana Jezusa. Następnie degustacja słynnego „wina królów” w jednej z piwnic winnych. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie, po którym przejazd do Satu Mare. Spacer po starówce: katedra katolicka z XVIII w., secesyjne kamienice. Następnie udamy się do – Săpânța. Zwiedzanie unikatowego „Wesołego Cmentarza”. Kontynuacja podróży doliną Izzy, znaną z tradycji etnograficznych i cerkwi w stylu marmaroskim. Zobaczymy zespół klasztorny w Bârsana. Przejazd do Borșa lub okolic na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 3

Śniadanie, po którym przejazd przez malowniczą przełęcz Prislop (1416 m n.p.m). Udamy się na Bukowinę, znaną ze słynnych malowniczych cerkwi klasztornych – zabytków wpisanych na listę UNESCO. Zwiedzimy obiekty w miejscowościach Moldovița i Sucevița. Przejazd do kolejnego klasztoru Voronet. Z kolei udamy się do Kaczycy, którą zamieszkuje także duże skupisko Polaków. Znajduje się tam największe Sanktuarium Maryjne Rumunii z Cudownym Obrazem Madonny Kaczyckiej. Nad wejściem góruje potężny krzyż oraz napis w języku polskim: „O Maryjo bez grzechu poczęta – módl się za nami”. Zwiedzimy także kopalnię soli. Następnie udamy się do Gura Humorului – zobaczymy cerkiew pokrytą freskami. Obiadokolacja i nocleg w Suceavie.

DZIEŃ 4

Śniadanie. Przejazd w okolice klasztoru Neamţ z malowaną cerkwią seminaryjną. W miejscowości Agapia podziwiać będziemy największy żeński klasztor w Rumunii. Przejazd do Piatra Neamț: zabytkowy rynek, pomnik Stefana Wielkiego. Następnie przełęcz Bicaz – przejedziemy urokliwym wąwozem między zawieszonymi skałami. Zobaczymy także czerwone jezioro (Lacul Roșiu) położone na szczycie masywu górskiego powstałe po odłamaniu się szczytu góry. Obwód jeziora ma ponad 80 km ! Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Târgu Mureș.

DZIEŃ 5

Śniadanie. Krótkie zwiedzanie centrum Târgu Mureș: jedna z najpiękniejszych katedr Rumunii, wewnątrz cała pokryta freskami na Placu Trandafirilor, secesyjny pałac kultury, teatr narodowy, Ratusz. Przejazd do średniowiecznego miasta Sighișoara – prawdopodobnego miejsca urodzenia Drakuli. Nawiedzimy także kościół obronny w Prejmer. Przejazd do Braszowa. Udamy się na główny plac – Piaţa Sfatului – zobaczymy zabytkowy, późnogotycki ratusz z 1420 roku. Plac okalają urokliwe kamieniczki z różnych stylów architektonicznych. Zobaczymy także Cerkiew prawosławna Narodzenia Matki Boskiej, Czarny Kościół. Nieopodal kościoła, znajduje się słynna uliczka Sznurowa (strada Sforii). Jest to jedna z najwęższych uliczka w Europie o szerokości zaledwie 1,32 metra i długości 83 metrów! Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg

DZIEŃ 6

Śniadanie. Przejazd do Sinaia – najbardziej prestiżowego kurortu górskiego Rumunii. Zobaczymy piękne pałace Peleș i Pelișor wchodzące w skład kompleksu wybudowanego dla rumuńskiej rodziny królewskiej. Pierwszy z nich budowany był w latach 1873-1883 z inicjatywy króla Rumunii Karola I. Władca zaprosił architektów europejskich, wygrał Johannes Schultz. Jego projekt był najoryginalniejszy i najodważniejszy. Przy budowie pracowało ponad 400 ludzi z około 15 krajów. Przypomina bardziej baśniowy renesansowy pałac, niż tradycyjny zamek. Budowla w architekturze stylu bawarskiego. Drugi zaś, to mały zameczek, zbudowany jako prywatna rezydencja króla Ferdynanda. Przejazd na zwiedzanie Zamku Bran – dawnej rezydencji królowej rumuńskiej Marii. Przez długi czas reklamowany był jako zamek Drakuli, jednak jest niemal pewne, że pierwowzór tej literackiej postaci, nigdy nawet w zamku nie był. Następnie zobaczymy kolejny z transylwańskich fenomenów zamek chłopski w Râșnov, nazywany rumuńskim Carcassonne. Zbudowany przez Krzyżaków ok. 1215 roku. Po ich wygnaniu przez króla, warownię przejęli tutejsi chłopi i sami ją dalej rozbudowywali i umacniali. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Curtea de Argeș lub okolic.

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd do Curtea de Argeş, gdzie zobaczymy cerkiew metropolitarną, miejsce pochówku królów Rumunii. Następnie zwiedzanie Zamku Poenari, który był własnością Vlada Palownika zwanego Drakulą. Zobaczymy także tamę Vidraru, nad którą wznosi się okazały posąg Prometeusza trzymającego w rękach piorun. Potem udamy się do miejscowości Horez, gdzie zobaczymy Monastyr założony w 1690 r. Pośrodku klasztoru stoi cerkiew Św. Trójcy. Monastyr został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Następnie zobaczymy Monastyr Cozia – z XIV w – jedno z najwspanialszych dzieł wołoskiej sztuki średniowiecznej. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Sibiu.

DZIEŃ 8

Śniadanie. Sibiu to jedno z najpiękniejszych miast nie tylko Transylwanii, ale i całej Rumunii. Starówka miasta porównywana jest często przez Polaków do Krakowa. Zobaczymy: Katedrę prawosławna p.w. Świętej Trójcy z początku XX wieku z kopułą pokrytą barwnymi freskami, kapiącym od złota ikonostasem, mozaikami i żyrandolem nawiązującą stylem do Hagia Sophia w Stambule, ewangelicki kościół parafialny, Most Kłamców, Schody Ormiańskie. Następnie przejazd do Alba Iulia- historycznej stolicy Siedmiogrodu. Zobaczymy Katedrę św. Michała, gdzie w Kaplicy Królewskiej znajdują się nagrobki Izabeli, córki Zygmunta Starego, oraz jej syna Jana Zygmunta Zapolyi, księcia siedmiogrodzkiego; katedrę prawosławną, dzwonnicę, pozostałości dawnej twierdzy. Przejazd do Turdy, gdzie zwiedzimy kopalnię soli. Zespół kopalniany jest wyśmienicie zachowany i utrzymany. Windą panoramiczną zjedziemy w dół do Sali Rudolf, gdzie znajduje się karuzela z 6-cioma gondolami. Z Sali Rudolf zejdziemy schodami do windy, która zawiedzie nas do Sali Terenia, w której znajduje się jeziorko i mała przystań. Przejazd na obiadokolację i nocleg do Oradei.

DZIEŃ 9

Śniadanie. Przejazd do Oradei - spacer przez zabytkowe secesyjne centrum, główny pasaż miasta, pasaż pod orłem. Przejazd na baseny termalne w kurorcie Hajduszoboszlo, sztuczne jezioro oraz wielki park zjeżdżalni. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 10

Śniadanie. Przejazd do Egeru. Zobaczymy neoklasycystyczną bazylikę z lat 1831–1836, drugą co do wielkości na Węgrzech. Po obu stronach schodów prowadzących do bazyliki znajdują się posągi węgierskich królów: św. Stefana i św. Władysława, a za nimi apostołów Piotra i Pawła. Ponadto zobaczymy także: średniowieczny zamek obronny, minaret turecki, pałac biskupi. Wizyta w „Dolinie Pięknej Pani” – możliwość degustacji i zakupu wina. Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki.

ZAPEWNIAMY

• przejazd komfortowym autokarem

• 9 noclegów w hotelach **/*** pokoje 2-3 os. z łazienkami

• 9 śniadań, 9 obiadokolacji

• opiekę i informację turystyczną pilota

• ubezpieczenie KL + Assistance wraz z KL chorób przewlekłych do 20 000 € i NNW do2000 €, do 10 000 zł w RP

• opłatę TFG

UWAGI

• program o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach św.

• program może ulec drobnym zmianom

• dokument: dowód osobisty lub paszport

• na wstępy, system nagłaśniający, przewodników lokalnych i inne wydatki programowe – ok. 100 €

Zapisy w kancelarii parafialnej i pod nr tel: 514 518 367

Msze święte

 • w niedziele i święta:
  7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00
 • w dni powszednie:
  7.00, 18.00

Spowiedź święta

 • przed każdą Mszą św.
 • w pierwszy piątek m-ca:
  17.00 - 18.00

Kancelaria parafialna

 • poniedziałek - piątek:
  16.30 - 17.30
 • sobota:
  8.00 - 9.00

Adoracja Najśw. Sakramentu

 • codziennie:
  7.30 - 17.45