Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie

Dziś jest czwartek, 21 marca 2019 roku Imieniny Benedykta i Lubomira
 • -
 • A
 • +
 • ----------------

Biblioteka parafialna

Książka ma pomóc w stawaniu się i byciu "bardziej" i "pełniej" w relacji i spotkaniu z drugim człowiekiem, z sobą samym, a wreszcie Bogiem /wg Z. Zarębianki/

book

Biblioteka mieści się w domu parafialnym i czynna jest w każdą środę w godz.: 16.00 -18.00


 

KRÓTKA HISTORIA

Akcja Katolicka, zapoczątkowana przez ks. prałata Mariana Dudę we wrześniu 1996 w roku, podjęła wiele ciekawych inicjatyw w naszej parafii. Między innymi, podczas ferii zimowych następnego roku, do dyspozycji dzieci i młodzieży oddana została świetlica parafialna W tym też czasie, z pomysłem założenia Biblioteki parafialnej wystąpiła p. Weronika Dyluś, która zajęła się wkrótce jej organizacją, a następnie prowadzeniem. W uporządkowaniu księgozbioru pomagały jej panie: Aleksandra Brędzel, Bogumiła Janus, Honorata Chyżyńska, Zofia Lisiecka, Joanna Polis oraz Bracia Albertyni. 15 marca 1997 r. biblioteka była gotowa na przyjęcie pierwszych czytelników.

Początkowo zbiór biblioteczny tworzyło zaledwie 220 książek. Z pomocą przyszedł ks. prałat Eugeniusz Wieczorek, zwracając się do wiernych z prośbą o przekazywanie książek do biblioteki parafialnej. Parafianie chętnie odpowiedzieli na apel proboszcza. Wśród ofiarodawców należy wymienić Siostry zakonne z ul. Poleskiej, które podarowały znaczną ilość egzemplarzy. Z czasem książek przybywało; wkrótce było ich już 500 egzemplarzy. W roku 2000 do pomocy w prowadzeniu biblioteki zgłosiła się p. Helena Kazimierska.

Biblioteka, była czynna raz w tygodniu. Młodzież i dzieci przychodziły chętnie, traktując ją również jako czytelnię. Biblioteka miała swoich kurierów, którzy roznosili książki i czasopisma chorym, samotnym i starszym osobom. Dla ludzi tych była to wielka radość. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez około 10 lat.

W momencie nastania ery komputerów i Internetu, kiedy ogólny poziom czytelnictwa znacznie się obniżył, również o naszej bibliotece nieco zapomniano. Należy mieć jednak nadzieję na rychłe odrodzenie się sztuki czytania, które jest ze wszech miar pożyteczne, a co za tym idzie, że i nasza biblioteka jeszcze zatętni życiem.

Od 2 października 2009 roku, po rezygnacji p. Weroniki Dyluś z kierowania biblioteką, jest ona prowadzona przez panie: Halinę Szczepańską i Helenę Kazimierską.

Nasza biblioteka, na chwilę obecną, zawiera około 2000 tytułów z zakresu religii, filozofii, literatury pięknej. Znaleźć tu można powieści obyczajowe i przyrodnicze, książki podróżnicze, fantastyczne, historyczne, popularno-naukowe, przewodniki oraz dramaty i poezje. Dla młodszych czytelników dostępne są opowiadania, bajki i wierszyki. W ostatnim czasie księgozbiór powiększył się o wiele pozycji przekazanych przez ks. prałata E. Wieczorka z jego prywatnych zbiorów.


Biblioteka jest nieczynna w okresie letnich wakacji.

Msze święte

 • w niedziele i święta:
  7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00
 • w dni powszednie:
  7.00, 18.00

Spowiedź święta

 • przed każdą Mszą św.
 • w pierwszy piątek m-ca:
  17.00 - 18.00

Kancelaria parafialna

 • poniedziałek - piątek:
  16.30 - 17.30
 • sobota:
  8.00 - 9.00

Adoracja Najśw. Sakramentu

 • codziennie:
  7.30 - 17.45