Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie

Dziś jest czwartek, 24 kwietnia 2014 roku Imieniny Horacego i Grzegorza
  • -
  • A
  • +
  • ----------------

Parafia w latach 1974-92 w opisie ks. proboszcza Stanisława Kądziołki

Parafia

Parafia tutejsza nie jest stara. Powstała w roku 1944 i ulegała pewnym zmianom. Obecnie zaliczają się do niej 2 dzielnice miasta - Lisiniec i Wielki Bór. Trzeba tu zaznaczyć, że na skutek reformy administracyjnej kraju w połowie 1975 r. powstało w Częstochowie województwo, a obszar miasta został poszerzony. Wtedy dotychczasowa wieś Wielki Bór została formalnie włączona w obręb miasta.

Jeszcze wcześniej, bo w lutym 1975 r. miała miejsce reorganizacja diecezji, w wyniku której powstał nowy dekanat Częstochowski III - do którego parafia tutejsza odtąd będzie należeć. Obowiązki dziekana powierzono piszącemu tę kronikę, co przymnożyło mi pracy i odpowiedzialności. (Nominacja- pismem z 17.III.1975 r.)

Parafia nie jest jeszcze zjednoczona i zwarta. Szczególnie ludność Lisińca jest napływowa i nie związana tradycyjnie ani uczuciowo z tutejszym kościołem. Potrzeba będzie jeszcze wielu lat, aby placówka ta stanowiła jedną zwartą całość i czuła się odpowiedzialną za swój kościelny wygląd i moralny profil.

1. Kościółek zastałem tymczasowy, barak drewniany, nie ogrzewany, który mógł pomieścić z trudem ok. 500 osób. Obok kościoła była murowana sala katechetyczna z prowizorycznym wyposażeniem. Całość od ul. Wręczyckiej wyglądała nędznie i ubogo. Dlatego zaraz w pierwszym miesiącu pobytu, wbrew przepisom państwowym zbudowałem jednostajną ścianę frontową kościoła, nadając całości możliwy wygląd.

2. Nie obeszło się bez trudności. W dniu 7.XI 1974 roku zostałem wezwany do Prezydium Miasta i brutalnie zmonitowany, że cmentarz grzebalny został nieprawnie powiększony i otoczony żelaznym parkanem. Otrzymałem polecenie usunięcia ogrodzenia w ciągu trzech dni, a na nowej części cmentarza zabroniono mi grzebać zmarłych pod groźbą prokuratora. Zdecydowałem się na najgorsze, ogrodzenia nie usunąłem, mimo dalszych wezwań i gróźb, sprawa zostało zakończona zwycięsko.

Jeszcze w roku 1975 ogrodziłem takim samym parkanem starszą część cmentarza, na jego froncie dałem nową balustradę i bramę wejściową. Główną alejkę wywiozłem drobnym kamieniem i cmentarz stał się godnym miastem umarłych.

Wielką pomoc w tej pracy okazał mi ks. Antoni Turlej, który przez dwa lata ze mną pięknie współpracował jako wikariusz i potem  w roku 1976 został przeniesiony na wikariat do parafii Św. Lamberta  w Radomsku.

4. W roku 1976 przystąpiłem do modernizacji budynku gospodarczego z zastosowaniem do nauczania wiary. W tym pomieszczeniu moi poprzednicy trzymali bydło i trzodę chlewną. Obecnie obiekt stał pusty, zaniedbany i nie wykorzystany. Gdy roboty murarskie były w pełni, zjechała komisja z Urzędu Miejskiego, wstrzymała prace, a za kilkanaście dni przyszedł nakaz rozbiórki budynku do fundamentów. Cały rok trwały starania połączone z dużymi wydatkami, zanim mogłem kontynuować zamierzony plan. W efekcie powstała piękna sala katechetyczna z przedsionkiem, a urządzenia sanitarne wybudowałem obok- od strony spółdzielczych sklepów.

5. Mając odpowiednią salę do nauczania wiary, zlikwidowałem salę katechetyczną przy kościele i dostosowałem do potrzeb duszpasterskich. W ten sposób kościół został powiększony o tzw. boczną kaplicę, w której wierni chętnie poczęli się zbierać.

6. Cały kościółek wewnątrz został odnowiony, a zewnętrzna strona otynkowana w roku 1978 i w ten sposób zostały zatarte różnice między częścią drewnianą a murowaną w całej bryle kościoła.

7. W tym samym czasie otoczenie kościoła wyłożyłem cementowymi płytami, tzw. trylinką, likwidując błoto i nierówności placu kościelnego, aby procesje mogły odbywać się dogodnie, a dojście do kościoła było przyjemne.

8. W pobliżu kościoła postawiłem ołtarz polowy. Kosztowny- bo cały z metalu. Odtąd większe uroczystości w porze letniej mogły się tu odprawiać. Aby była słyszalność, sprawiłem w roku 1980 nowe nagłośnienie. Wykonała je firma Zygmunta z Katowic.

9. Plac przy plebanii otoczyłem nowym płotem drewnianym, urządziłem garaż i sprawiłem nową bramę wjazdową- żelazną od ul. Poznańskiej.

10. Do tych wszystkich spraw trzeba by dołączyć nabycie nowych paramentów kościelnych. Kupiłem dotąd 5 ornatów gotyckich, 4 kapy, monstrancję, baldachim, chorągiew Św. Maksymiliana, 8 alb, 2 puszki i wiele innych drobnych, a jednak kosztownych utensyliów.

Muszę tu podkreślić ofiarność parafian. Wszystko czego dokonałem dotąd, powstało  z dobrowolnych ofiar. Nigdy nie wyznaczałem wysokości datków. Wierni widząc, że każdy grosz jest przeznaczony celowo i oszczędnie, chętnie spieszyli z ofiarami.

11. W roku 1980 postanowiłem powiększyć kaplicę katechetyczną w dzielnicy Wielki Bór. Dotychczasowe pomieszczenie było bardzo skromne, niewygodne, ciemne i ogrzewane żelaznym piecem. Bez żadnych zezwoleń państwowych udało mi się powiększyć metraż kaplicy na ile zezwolił właściciel placu- Bronisław Połys. Dałem zupełnie nowy dach, pokryłem blachą, zbudowałem piec kaflowy, zamiast posadzki położyłem parkiet  i doprowadziłem energię elektryczną. Koszt był wielki bo ponad 150.000 zł. Odtąd dzieci szkolne i młodzież miały komfortowe pomieszczenie. Kaplica straciła na architekturze zewnętrznej, ale zyskała na przydatności duszpasterskiej.

Sygnaturkę dotąd nieczynną nad kaplicą przeniosłem na cmentarz grzebalny  i umiejscowiłem przy bramie wejściowej. Odtąd odzywa się przy każdym pogrzebie.

Poświęcenie odbudowanej kaplicy dokonał w niedzielę 28 września 1980 r.- Ks. Ludwik Warzybok, diecezjalny wizytator nauczania wiary - przy licznym udziale mieszkańców tutejszej dzielnicy. Muszę zaznaczyć, że przy przebudowaniu kaplicy dużo pomagał mi pan Henryk Banaszkiewicz, mieszkaniec Wielkiego Boru.

Msze święte

• w niedziele i święta:
    7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00
  • w dni powszednie:
    7.00, 18.00

Spowiedź święta

• przed każdą Mszą św.
  • w pierwszy piątek m-ca:
    17.00 - 18.00

Kancelaria parafialna

• poniedziałek - piątek:
    16.30 - 17.30